FRANK SCHÄTZING - Limit

Frank Schätzing ilginç bir yazar... iletişim okumuş, piyano ve gitar çalıyor, bir reklam ajansı sahibiyken roman yazmaya başlayan bir alman... ilk kitabı ''Ölüm ve Şeytan'' (Türkçeye ''Sürü''den sonra çevrildi) bana göre Umberto Eco'nun ''Gülün Adı'' romanından intihaldi... Son romanı ''Limit''i de okuduktan sonra, yazar herhalde eğer çok ünlü ve iyi bir kitabı kopyalayabilirsem ondan sonra özgün ve iyi  kitaplar yazarım diye kendiyle bahse girmiş olmalı diye düşündüm... Neyse ''Ölüm ve Şeytan''ı çöpe attıktan sonra gelelim diğer kitaplarına... 

İlk okuduğum romanı ''Sürü'' bilim ile bilim kurgunun iç içe geçtiği muhteşem bir romandı... Derin denizlerin yapısı, deniz biyolojisi, hayvan davranışları (özellikle balinalar) hakkında okuduğum en ilginç kitaptı... çevreye verdiğimiz zararın nelere yol açabileceğinin göz önüne serildiği soluk soluğa okunan bir romandı... bir çok bilimsel açıklamanın yanında gerilim-macera zevkinizi de tatmin eden ve  insanlığa dair nahif bir umudu da içeren bir kitaptı... uzayı o kadar araştırırken ve bizden başka zeki canlılar olup olmadığını merak ederken kendi dünyamızı, derin deniz diplerini aslında hiç bilmediğimizi ve okyanuslarda olağanüstü bir dünyanın olabileceğini ve bunu araştıracak teknolojimizin henüz olmadığını ortaya koyuyordu... 

''Sürü''yü o kadar çok sevmiştim ki ''Limit''i görür görmez bu da o kadar iyi olmalı diye aklımdan geçti ve yanılmamışım... Bu kez konu gelecekte (2025 yılında) ve bir bölümü ''ay''da diğer bölümü de internette  geçiyor kabaca ifade edecek olursam... aslında ben geleceğe dair -insanlığın gelişimi anlamında- umutlu değilim o nedenle de geleceği pek merak etmiyorum... yazar da tam benim düşündüğüm gibi kurgulamış... evet her alanda birçok teknolojik ilerleme kaydedilmiş ama devletlerin/çokuluslu şirketlerin birbirleriyle ve dünyayla olan ilişkileri, çıkar savaşları, dünya nüfusun büyük bölümünün her şeyden bihaber olması ve geniş kitlelerin sefaletinde bir değişiklik yok hatta daha kötü bile denilebilir... 

Çok fazla konu var bu romanda... uzay ve uzay teknolojileri, petrol ve gaz dalı, bunlarla ilgili büyük şirketler, alternatif enerjiler, iletişim teknolojileri, geleceğin interneti, bilgi teknolojisi güvenliği,  Çin'in geçmişi, bugünü ve geleceği, paralı askerlik, silah teknolojileri, küresel güçler olarak ABD-Çin ilişkileri  başlıcaları olarak sayılabilir...bu roman ''Sürü''ye göre daha güncel konuları işliyor aynı zamanda ona göre daha gerçekleşebilecek bir kurgulaması ve yine nefes nefese takip edeceğiniz bir detektiflik hikayesi var... özetle bu da çok güzel bir kitap...

Son olarak gelelim Schätzing kitaplarının zorluklarına... çok uzunlar, uzun olmaları hem çok araştırma yapılması hemde tüm araştırmalara yer verilmek istenmesinden kaynaklanıyor büyük ölçüde.... birde her konuyu çok çok detaylı anlatıyor yazar, örnek verecek olursam 2024 yılında Ekvator Gine'sinde bir darbe oluyor bunu anlatmak için 1469 yılından başlayarak belli başlı tüm yöneticileri, yapılan tüm darbeleri anlattı düşünebiliyor musunuz?? bence yazarın en büyük sorunu bu gereksiz detaycılık... hem kitap çok uzuyor hemde zaman zaman sıkılabiliyorsunuz... diğer yandan kitapların başlangıcı (yani bu yaklaşık 200-300 sayfa ediyor) biraz zor okunuyor çünkü bir anda o kadar çok bilgi veriyor ki bunları ne yapacağınıza karar veremiyor nasıl aklımda tutacağım diye düşünüyorsunuz... çok fazla karakter var hepsinin ismi birbirine karışıyor... bir sürü dipnot var... ''Sürü''de bu dipnotlar kitabın sonuna konmuştu çok kullanışsızdı, neyse son kitapta bunu sayfa sonlarına koymuşlar... ama tüm bu zorluklara rağmen kitaplar soluk soluğa okunuyor elinizden bırakamıyorsunuz... 

Her iki kitapta olağanüstüydü ben ''Sürü''yü biraz daha fazla sevdiysem de her ikisini de mutlaka okuyun derim....

Yazar: Frank Schätzing
Çevirmen: Firuzan Gürbüz
Sayfa Sayısı :1248
Basım Yılı : 2013
Yayınevi : Pegasus

Yıl 2025. Dünyanın en ünlü, en başarılı, en zengin işadamları, sanatçıları ve medyatik yüzleri dev bir otelin açılışı için Ay'a davet edilirler. Daveti veren kişi, Helyum-3 adlı yeni ve çevreci bir enerji kaynağını NASA'nın yardımıyla Ay'dan Dünya'ya taşımayı başaran ve böylece petrolü tahtından indiren Julian Orley'dir. 

İdealist Orley'nin, yeni bir geleceğin habercisi olan bu girişimi tahmin edileceği gibi dengeleri altüst eder, pek çok kişi ve ülkeyi öfkelendirir. Geçmişin petrol bağımlısı, başarılı ve elit yöneticileri artık her türlü kötülükten medet uman insanlar haline gelir. Ay'ı ve Dünya'yı cehenneme çevirecek şeytani planlarını, gözünü kırpmadan adam öldüren psikopat Çinli bir katile havale ederler.

Yalnız önlerinde küçük bir engel vardır: Dünyalar güzeli, muhalif Çinli kız Yoyo ve melankolik siber dedektif Owen Jericho.

"1248 sayfa: Bu, bir yazar için meydan okuma. Schätzing'in romanında tasarladığı mahşer senaryoları öylesine gerçekçi ki, insan ürperiyor." 
-Carsten Hansen-Literaturtest

"Limit başka hiçbir yazarın cesaret edemeyeceği kadar zor, bilimsel ayrıntılar içeren ve heyecan dolu bir bilimkurgu romanı."
-Frankfurter Allgemeine Zeitung-

"Schätzing, Sürü adlı romanından sonra 'limit'leri zorluyor. 1248 sayfalık yeni romanı saf bir bilimkurgu, nefes kesen bir aksiyon ve katıksız bir nostaljiyle dolu." 
-Der Spiegel-

Yazar: Frank Schätzing
Çevirmen: Anıl Bilge/Damla Özlüer
Sayfa Sayısı :800
Basım Yılı : 2009
Yayınevi : Resif Kitap

Peru sahilinde bir balıkçı kaybolur. Norveçli petrol arama uzmanları deniz tabanında yüzlerce kilometrekarelik alanın garip organizmalar tarafından işgal edildiğini keşfeder. Bu sırada İngiliz Kolombiya'sı sahili boyunca balinalar korkutucu bir değişim geçirir. Olayların birbirleriyle hiçbir alakası yok gibi görünmektedir. Ama tesadüflere inanmayan iki bilim adamı, bu durumun kaynağını araştırırken en korkunç kâbuslarıyla yüz yüze gelecektir. 

"Sürü`yü okurken dünya yıkılsa fark etmeyeceksiniz."
Die Welt
"Satış rekorları kıran bir kitap... Tatil güneşi ne kadar sıcak olursa olsun tüyleriniz ürperecek... İyi eğlenceler. " 
Evening Standard
"Bu 800 nefes kesici sayfadan sonra denizlere çok farklı bir gözle bakacaksınız."
Focus
"Nefes almak için yüzeye çıkacağınızdan kuşkuluyum. ...bu nihai yaz okuması, Crichton ve King`in en iyi özelliklerini birleştiriyor." 
Contra Costa Times 

Yorumlar

  1. Limit ile ilgili yorumunuzdan oldukça yararlandım. Eser üzerine yayınevinin tanıtım notlarından başka bir veriye erişmek zor. Genelde okuyucu yorumları can sıkıcı açıklamalar üzerine ama yorumunuzdan anladığım kadarıyla, buna katlanmaya değecek gibi. :) Ayrıca, ben de 'Sürü'nün meftunlarından biri olarak 'Limit'i okumadan geçmek hiç olacak gibi durmuyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bana göre ''Sürü'' biraz daha güzel ama Sürü'yü sevdiyseniz ''Limit''de seversiniz.... iyi okumalar

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER

DANIEL PALMER - AKIL OYUNLARI