ANTTI TUOMAINEN - ŞİFACI

Bu kitabı iki sebepten almıştım biri bir kuzey ülkesi yazarı olması diğeri de tanıtımda Helsinki’nin anlatıldığı kısmın ilginç gelmesiydi... bir şehri yaşanmaz hale getiren olayı merak etmiştim, yoksa polisiyeden pek fazla şey beklemiyordum açıkçası... tanıtımda söylendiği gibi kimsenin aklına gelmeyecek bir olayı tasarlayan psikopat, bu olayı çözmeye çalışan muhteşem gazeteci, ‘’her sayfada kan kokusu almanıza neden olacak nefes kesici bir gerilim’’ çok abartılı bir söylem olmuş... gazetecinin yaptığı araştırmadan çok hayatı anlatılıyor, büyük gerilim denilen çıkar amaçlı cinayet çıkıyor... kadının şair kocası detektiflere taş çıkartacak şekilde çok kısa sürede olayı çözüyor... bu kadar ödülü nasıl almış, bir çok gazete neyi bu kadar övmüş hiç bilemedim...

Kitabın tek ilginç ve benimde merak ettiğim yanı şehrin ve dünyanın mahvolmasına neden olan bir çevre felaketi yaşanıyor olması, aslında yazar bunu anlatmak istemiş ama olmamış, dünyada savaşlara, büyük yıkımlara sebep olduğunu söylüyor ama çok belirsiz her şey, etrafından dolanıyor konunun dolayısıyla bunu doğru dürüst anlatamadığı için araya da ilgi çeksin diye bu polisiye olayı katmış gibi geldi bana...

Sonuç olarak gereksiz bir kitap bu, okumak için boşuna zahmet etmeyin...

Yazar: Antti Tuomainen     
Çevirmen: Gizem Yanbolluoğlu
Sayfa Sayısı : 288
Basım Yılı : 2014
Yayınevi : Koridor

2011 En İyi Fin Polisiye Roman Ödülü

"Yılın en iyi on polisiye romanından biri" Crime Fiction Lover

26 ülkede yayınlandı

Ülkenin en ünlü ve en zengin ailelerinin nasıl birden ortadan kaybolduğuyla ilgili bir haber üzerinde çalışan gazeteci Johanna, kimsenin aklına bile gelmeyecek bir planı devreye sokmak üzere olan bir adamın, ya da herkesin bildiği ismiyle Şifacı'nın kara listesinde artık ilk sıradadır.

Johanna kaybolalı 24 saat olmuştur. Kocası Tapani'ye bıraktığı son şey ise yanlışlıkla kaydettiği bir telefon görüşmesidir. Dünyanın unuttuğu bir şair olan Tapani, Noel'den iki gün önce hayatın cehenneme döndüğü, metro tünellerinin sele kapıldığı, terk edilmiş araçların sokaklarda alevler içinde kaldığı Helsinki'de hem hayatta kalmaya çalışan çok az insandan biri olacak, hem de umutsuzca kaybettiği karısının izlerini kendisine bırakılan ipuçlarıyla arayacaktı. 

"Sade bir dille yazılmış, bir o kadar şaşırtmacalı ve beklenmedik bir anda yumruk kadar sert. Daha önce okuduklarınıza hiç benzemiyor." 
-The Sunday Telegraph, (İngiltere)-

"Tuomainen'in konuyla bütünleşmiş eşsiz üslubu önemli bir soruyla zihninizi kurcalıyor: Kanun ve düzen yerle bir olduğunda umut ışığını nerede arardınız?" 
-Financial Times, (İngiltere)-

"Her sayfada kan kokusu almanıza neden olacak nefes kesici bir gerilim. Son sayfaya gelmeden gözlerinize uyku girmeyecek." 
-Turun Sanomat, (Finlandiya)-

"Kıyameti andıran bir zaman diliminde derine gömülü sırların birer birer ortaya çıktığı bu kitap, size her anını ürpertiyle hatırlayacağınız bir okuma deneyimi sunuyor. 2011 yılının en iyi cinayet romanı seçilse de şiirsel-politik bir kisveye bürünmüş bir psikolojik gerilim romanı." 
-Berlingske, (Danimarka)-

"Karanlık bir atmosfer ve hiç bitmeyen bir yağmurun hakim olduğu mükemmel bir gerilim romanı." 
-Le Courier de l'ouest, (Fransa)-

"İskandinav gerilim romanı okurlarına güzel haber! Toumainen En İyi Fin Polisiye Roman Ödülü aldı ve 26 ülkede yayınlandı. İyi bir romandan da bu beklenir."
-Library Journal, (Amerika)-

"Diyaloglar, karakterler ve olay örgüsü öyle iyi işlenmiş ki bir kez okumaya başladınız mı soluğu son sayfada alacaksınız." 
-Neoluxor, (Czech Republic)-

"Antti Tuomainen cesaret isteyen bir konuyu zarif ve kusursuz bir üslupla işlemiş." 
-Kurier, (Avusturya)-

"Antti Toumainen büyüleyici ve dehşet dolu bir gerilimi dedektif hikayesi ile bütünleştirerek ortaya başarılı bir iş çıkarıyor." 
-Westdeutscher Zeitung, (Almanya)-

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER

DANIEL PALMER - AKIL OYUNLARI