MARGARET ATWOOD - TUFAN ZAMANI

Bu roman bir bilim kurgu aynı zamanda bir distopya (yazarın tanımıyla üstopya), her iki türü de okumaktan çok hoşlanırım bu kitapta iyi bir örnek açıkçası... zaman belirtilmemiş ama insanoğlunun birçok türü yok ettiği, dünyayı yaşanmaz hale getirdiği ileri bir tarihte geçiyor... dünyaya büyük şirketler (özellikle ilaç şirketleri) ve onun polis gücü egemen, varoşlarda acımasız bir yaşam sürmekte, buna karşı çıkan çevreci aktivistlerde var ve bunlar yeni bir din çerçevesinde örgütlenmişler... bu din bir yanıyla günümüzdekilere benziyor bir yanıyla da çok farklı... bildiğimiz hayvan türlerinin neredeyse tamamı yok olmuş bunun yerine alakasız hayvanların birleşimi yeni hayvan türleri laboratuvarlarda oluşturulmuş, örneğin asyun denilen aslan ve koyun birleşimi otobur bir hayvan gibi... ölümsüzlük araştırmaları yapılıyor,  yeni çıkan ilaçlar haberleri olmadan insanlar üzerinde test ediliyor, insan genleri hayvanlara aktarılıyor, bir yandan da büyük ölçüde duygulardan arındırılmış yeni bir insan türü oluşturulmaya çalışıyor... bu keşmekeş yetmezmiş gibi bir salgın oluyor ve birkaç kişi hariç herkes ölüyor bir çeşit susuz tufan yaşanıyor... hayatta kalanların mücadelesi ile bu duruma nasıl gelindiğinin anlatıldığı bir öykü bu...

Bu konu insanın kötülüğü ve yeni bir insan türü oluşturma bağlamında bana ‘’Michel Houellebecq’in Temel Parçacıklar’’ kitabını anımsattı, tabii Atwood çok ayrı bir hikaye anlatıyor ama öz aynı... kitabı çok severek okudum yalnızca yeni bir din kavramının anlatıldığı bölümler bana hem fazla hem de gereksiz geldi... bunun dışında akıcı bir dille yazılmış ilginç bir roman bu, benim gibi bu tür kitaplara ilgi duyuyorsanız mutlaka okuyun...

Yazar:  Margaret Atwood     
Çevirmen: Dilek Şendil
Sayfa Sayısı : 516
Basım Yılı : 2013
Yayınevi : Doğan Kitap
Hayatın yok oluşuna kehanet gibi bir ağıt...

Bilim, din ve doğayı kaynaştıran bir din olan Tanrı’nın Bahçıvanları’nın önderi Âdem Bir, uzun süredir küresel bir salgını öngörüyordu. Bu felaket gerçekleşti ve insan yaşamı büyük ölçüde yok oldu.
İki kadın kurtuldu: Lüks bir seks kulübünde kapalı kalan genç dansçı Ren ile bir sağlık merkezine sığınan eski Bahçıvan Toby. Ya diğerleri? Ren’in biyo-sanatçı arkadaşı Amanda? Eko-savaşçı üvey babası Zeb? Eski sevgilisi Jimmy? Ya da belalı ÇilePatlarcılar?

Bir de, dünyanın egemeni olan Şirketlerin karanlık polis örgütü NaAşRobA.Ş. var...

Âdem Bir ve kuşatılmış takipçileri yeniden örgütlenirken, Ren ve Toby de kendilerini bitki ve hayvan yaşamı dahil hiçbir şeyin nereye varacağının bilinemediği, değişen bir dünyada bulacaklar.

“Atwood bize kendimizi nasıl göstereceğini biliyor, ama hayata tuttuğu ayna yansıtmaktan fazlasını yapıyor – bu ayna görüntüyü hem derinleştiren hem de bozan cıvalı aynalardan: insan doğasının derinliklerini ve muhtemel mutasyonlarını görmemizi sağlıyor.”
Jeanette Winterson

Margaret Atwood: (1939, Ottawa). Kanadalı şair, yazar, eleştirmen, denemeci, feminist ve çevre aktivisti. Özellikle “ütopya” ve “distopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” adını verdiği kendine özgü bilimkurgu türündeki romanlarıyla tanındı. Kör Suikastçi (Booker Ödülü, 2000), Damızlık Kızın Öyküsü ve Antilop ve Flurya gibi romanları Türkçede de yayımlandı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER

DANIEL PALMER - AKIL OYUNLARI