MİNE G. KIRIKKANAT - BİR HIRİSTİYAN MASALI

Mine Kırıkkanat’ın daha önce ‘’Destina’’ romanını okumuş ve çok beğenmiştim, gazeteci olarak da yazılarını çok sever ve takip ederim dolayısıyla son kitabını da görür görmez  aldım... bu sefer ki kitap bir inceleme ‘’Papalığın’’ kuruluşunda dönen dolapları anlatıyor... yazarın çok duru bir dili var, merakınızı tetikte tutarak sürükleyici bir anlatımla kitabın sonuna kadar gitmenizi sağlıyor... ortaçağ’ın din dogmalarını, güç ve servet için din kisvesi altında yapılan savaşları ve en önemlisi yine güç için odağında Roma İmparatoru I.Kostantin’nin vasiyetinin bulunduğu söylenilen bir sahteliği ortaya koyuyor... Vasiyetin sahteliği bunca yüzyıl sonra kanıtlanmasına rağmen hala Avrupa’da –işlerine gelmediği için- pek fazla dillendirilmediğini belirtiyor yazar...

Umberto Eco’nun ‘’Gülün Adı’’ romanını okumuş olanlarınız bu kitapta anlatılan birçok şeye aşina hissedeceksiniz... zaten Kırıkkanat’da Eco’nun romanından epeyce bahsediyor... sonuç olarak ilginç bir kitap bu okumanızı öneririm...

Yazar:  Mine G. Kırıkkanat     
Sayfa Sayısı : 188
Basım Yılı : 2014
Yayınevi :Kırmızı Kedi

Papalık makamı ve devletinin kurucu yasası, Vatikan'ın gizli arşivlerinde "Donatio Constantini" başlığıyla yer alan Büyük Konstantin'in vasiyet belgesi, dünya tarihinin en büyük sahtekârlığı, Avrupa'yı Asya'dan ayıran siyasal oluşumun temel yalanıdır.

Böyle bir vasiyet yoktur. Papalık devleti bir tezgahtır ve Papa'ların ne ruhani, ne de siyasal meşruiyeti vardır. Büyük Konstantin'e atfedilen sahte vasiyet, Hıristiyan dünyaya önderlik ve devletler üstü yetki makamını, Konstantinopolis'ten Roma'ya kaydırmaya yaramıştır.

Bir Hıristiyan Masalı, 1684 yıl önce dünyanın merkezi İstanbul'a karşı kurulan çokuluslu komplonun, polisiye tadında tarihidir. İstanbul, 1123 yıl süreyle Roma İmparatorluğu'nun başkentiydi. Sadece 561 yıldır bizim mülkümüz. Geçmişini doğru okuyamazsak, geleceğini çaldırabileceğimiz bir mücevher. 

Çünkü komplo baki…

Komplocular, pusuda.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER

DANIEL PALMER - AKIL OYUNLARI