KATHRYN FOX - AFİR

Polisiyeyi pek sevmiyorum bu romanı da adli tıbbı konu ettiği için aldım ve beklediğimden çok iyi çıktı... yazar pratisyen bir hekim ve bu ilk romanı... ana karakterde adli patalog olan genç bir kadın... başlangıçta intihar etmiş bir kadının akciğerlerinde bilinemeyen lif parçaları bulunuyor ve ne polis ne olay yeri inceleme ekipleri üzerinde duruyor ve intihar olarak kodlanıp dosya kapatılıyor... bu durum sadece Dr. Anya’nın dikkatini çekiyor ve araştırmaya başladığında aynı bulguya rastladığı başka intihar vakalarıda buluyor ama kurbanlar arasında hiçbir bağlantı yok ve kendisinden başka hiç kimse bir cinayet şüphesi görmüyor... ve kitabın sonuna kadar adım adım patalogun olayı çözme çabasını izliyoruz...

Yazarın anlatımı güzel, konu adli tıp olduğu için bir sürü semptomdan bahsediyor, aynı zamanda patalog tecavüz kurbanlarına da baktığı için bu konuda da çokça bilgi veriyor... ve en beğendiğim yönü ise hikayenin sonu oldu, şaşırtıcı ve zekice buldum... bu tür konulardan hoşlanıyorsanız öneririm...

Son olarak AFİR çok kötü niyetli demekmiş...

Yazar:  Kathryn Fox
Çevirmen: Alper Gadiş
Sayfa Sayısı : 340
Basım Yılı : 2009 (2. Baskı)
Yayınevi : Doğan Kitap

Adli tıp biriminde kendini ispatlamaya çalışan başarılı kadın detektif Patalog Dr. Anya Crichton, bir yandan ev kirasını zamanında ödemeye çalışırken diğer yandan da üç yaşındaki oğlunun velayeti için eski kocasıyla mücadele etmektedir.

Lübnanlı bir genç kızın aşırı uyuşturucudan öldüğü bir soruşturmayı yürütürken bulduğu kanıtlar birtakım rahatsız edici sonuçlar doğurur. Bu üzücü ve trajik ölüm ile birbirinden bağımsız gibi görünen bazı intihar vakaları arasında ürkütücü benzerlikler vardır. 

Anya Crichton, her bistüri darbesinde yeni kanıtlara ulaşırken, uğursuz bir entrikanın içine çekildiğini fark eder. Ortaya çıkan rahatsız edici gerçekler onu, belki de bir daha gün ışığını göremeyeceği derin bir karanlığın içine çekmektedir. 

"Ustalıkla yazılmış, çarpıcı bir ilk roman..."
Sydney Morning Herald

"Fox'un yarattığı karakter ve olay örgüsü, Patricia Cornwell okurlarının hayranlık duyacağı yepyeni bir deneyim."
James Peterson

Kathryn Fox
Pratisyen hekim olan Kathryn Fox, adli tıp merakı ve ilgisinin yansıması olan ilk romanı "Afir"le uzun süre çoksatanlar listesinde yer alarak uluslararası bir ün kazandı. Bu romanla 2005 yılında en iyi kurgu dalında Davitt Award Ödülü'nü kazandı. Kathryn Fox ailesiyle birlikte Avustralya'da yaşamaktadır.

Yorumlar

  1. hımm ben severım boyle romanları sızde cok guzel ozetlemıssınız teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben teşekkür ederim. İyi okumalar..

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER

DANIEL PALMER - AKIL OYUNLARI