10 Şubat 2017 Cuma

SEZGİN KAYMAZ - FARFARA

Blogumu takip edenlerin bildiği üzere Sezgin Kaymaz en sevdiğim yazarlardan biridir ve yeni romanının çıktığını duyunca kitabın arka kapağını bile okumadan satın aldım... şu anda geldiğimiz noktayla ilgili ise söyleyecek söz bulamıyorum... bir haftalık uğraşmadan sonra 84. sayfada bıraktım ve bu duruma inanamıyorum... her elime aldığımda yarım sayfadan fazla okuyamadım, zor okunduğundan değil, akıcı görünüyordu ama konu bana hiç hitap etmedi bir kaç satırdan sonra sıkılıp bırakıyordum şimdi düzelecek, şimdi düzelecek diye bekleyip durdum ama olmadı maalesef...

Yazarın 2000 yılında yayımlanan Lucky isimli bir romanı var Farfara onun devamı gibi gözüküyor, ben Lucky’i okumadığım için adapte olamadım belki de bilemiyorum... romanın okuduğum kısmında bir sürü yeni doğmuş köpeğin etrafı pisletmesinden ve ne yaptıkları belli olmayan bir karı kocadan başka bir şey yoktu... köpeklere karşı değilim hatta KÜN kitabındaki köpeğe bayılmıştım ama buradakiler hiç ilgimi çekmedi...

Sonuç olarak daha sonra bir kez daha okumayı deneyeceğim ama şimdilik kalıyor... eğer aranızdan bu romanı okuyan varsa ve görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim...

Yazar:  Sezgin Kaymaz  
Sayfa Sayısı : 416
Basım Yılı : 2017
Yayınevi : April

Charles M. Schulz der ki mutluluk sıcacık bir köpek yavrusudur.
Hisarlı Ahmet der ki dünya dedikleri bir gölgeliktir.
Neşet Ertaş der ki bu oyun havası değil ya, düğüne giden oynar. Aklı yetenler bu sırrı anlar, aklı
yetmeyenlerin kusuruna bakılmaz.
Misket mızrak, bozlak çatlak bir roman: Farfara.

Ankara kocaman bir patlak kâse, onlar da ateşini almış patlamış mısır,
o yana bu yana sıçrayıp duruyorlar.
Luki'nin romanı bu. Veya Madonna'nın veya Lucky'nin veya Matahari'nin;
kısaca itin tekinin.
Ne  anasının başı kurtulduydu belâdan ne de yavrusunun kurtuldu.
Ne anasının ağına düşenler kurtarabildiydi yakasını aşktan,
ne yavrusunun ağına düşenler kurtarabildi.
"Al sana bir yavru köpek. Oynaş, eğleş!" deyip verdi Allah bunlara bir yavru köpek,
o yavru köpek de tuttu bir güzel oynaştı alayıyla; dalgasını geçti.
Mücellâ… Tahsin Bey’in kaybıyla yıkılan, kendini uykuyla iyileştirmeye çalışan,
sitemkâr sır küpü bir Ankara hanımefendisi.

Gidip gidip bir milyoncuya yazılan, Kocabeyoğlu Pasajında ne kadar döküntü tişört, defolu pantolon  varsa toplayıp toplayıp gelen, dibinde mis gibi grosmarket dururken pazar pazar dolanıp yemek yapmasını bilirmiş gibi evi ucuz sebzeyle dolduran, Olgunlar'ın korsan kitabına, Yüksel'in uyduruk kol saatine, cıncık boncuğuna meftun Bûse. En sinirine giden şey: her şey!

Kemalettin… Kir pasak içinde ikide birde bitli horozlar gibi Buse'nin üstüne hoplayıp "Hadi beste yapalım canoş!" diye sulanan, beceriksizler kralı.

Zil kapı tanımaz taksiciler, belalı Batıkent efrâdı, içi dışı sevgi kokan yosmalar, tutkulu Ankara bebeleri. Ve âlemin hayatını değiştiren pas lekeli, sivri kafalı, rugan gibi bir yağlı kayış. Luki. Anasının kızı işte, kuyruğunu sayma.

Kimi dürülü kimi bükülü kimi serili, boklu sidikli gazetelerin arasından manevra yapa yapa, maceradan sırra, aşktan ölüme, hayattan hayata bir roman: Farfara.

Şu çocuk bahçesinde oynayıp duruyoruz hepimiz, koşup gideceğiz annemiz çağırınca.
Ne yapalım,  emir büyük yerden, çağrıldın mı gideceksin.
O güne kadar, yapacak bir şey yok, oy farfara farfara!

16 yorum:

 1. Yazarı ben de Bakele kitabıyla sevmiştim. Belki de ilk kitabı okumadığınızdandır.. :O Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında devam kitabı mı onu da bilmiyorum, bu kitapta yeni doğan köpekler Lucky adlı bir köpeğin yavruları olduğu için öyle düşündüm. Bu, yazardan okuduğum 7. kitap ama son iki romanda gidişatım kötü bakalım ne olacak:( yorum için teşekkür ediyorum, sevgiler:)

   Sil
 2. Ben yazarın hiç bir kitabını okumadım. sanırım bununla da başlamamam gerekiyor. İlk okumam gereken kitabını tavsiye edebilirsiniz o zaman bana :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben en çok KÜN romanını severim açık ara önde benim için, onu tavsiye ederim. Bu kitap için de bir şey diyemiyorum belki bana uymadı:( İyi okumalar olsun sevgiler:)

   Sil
 3. Lucky' nin devamıymış Gül Hanim ben henüz Lucy 'yi okumadığım için Farfara 'yi da almadım. Lucky ve Kün'ün çok güzel olduğunu duydum arkadaşlardan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de önceden araştırma yapmam gerekiyormuş:) yorum için teşekkür ediyorum, sevgiler:)

   Sil
 4. Bazen gerçekten "olmuyor, olmuyor, olmuyor":)) o zaman ben de genelde başka bir zaman yine bakmak üzere kaldırıyorum, keyifli okumalar Gül Hanım, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle:) size de keyifli okumalar, teşekkürler:)

   Sil
 5. sezgin kaymaz'ın çevirisini yaptığı bir kültür kitabını okuyom ben de bugünlerde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzelmiş, kitabın yorumunu yayınlarsanız ben de bakayım. teşekkürler, sevgiler:)

   Sil
  2. bugün yazdım blogdaaaa o kitabı :)

   Sil
  3. Bakıyorum hemen:) teşekkürler

   Sil
 6. bloga eskisi kadar uğramıyor musunuz , okuma traklarından birini mi yaşıyorsunuz , :D meraklı komşu gibi oldum di mi? Sezgin Kaymaz okudum , çok değil ama , şimdi böyle yazınca siz , gerçi Lucky'i de okumadığımdan , sanırım bu kitabı bir müddet edinmeyi düşünmeyeceğim , sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok canım niye meraklı komşu olsun:) memnun oldum:) Blogla ilgilenme ve okuma hızım her zamanki gibi hatta ocak ayında hep daha az okurdum bu yıl kendimi aştım:) siz de epeydir yoktunuz, daha çok görüşmek dileğiyle sevgiler:)

   Sil
 7. aaa ben de hiç düşünmeden almıştım bu kitabı. ama lucky yi önce okuyayım diyordum.. merak ettim acaba ben nasıl bulacağım bunu?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer Lucky varsa önce onu okuyun tabii. Ama bu kitap bana da öyle gelmiş olabilir emin olamadım hiç. ben de sizin yorumunuzu bekleyeceğim:)

   Sil