JANICE Y. K. LEE - Piyano Öğretmeni

Bu kitabı  öylesine almıştım, Hong Kong’da geçmesi ve savaş yılları olması ilgimi çekmişti... hakikaten zaman ve mekan çok dikkat çekiciydi... İngilizler, Çinliler, Amerikalılar, Hollandalılar ve diğer Avrupalılar, Avrasyalılar  herkes orada, üzerine birde işgalci  Japonlar gelince mozaik tamamlanıyor... Roman üç dönemli anlatılmış II. Dünya Savaşı öncesi, savaş zamanı ve sonrası şeklinde... Hong Kong’da o yıllarda oldukça değişik bir sosyal ortam var... sömürgenin hakimi İngilizler, onlardan hiç hoşlanmayan ama daha fazla İngiliz görünen Çinliler, birde her iki toplumunda çok kabul etmediği melezler Avrasyalılar... japonlar da gelip her şeyi daha da fazla karıştırıyorlar...savaş başladığında da insanlar hayatta kalmaya kendi bildikleri yöntemle çalışıyorlar... aslında herkes kendi çıkarını koruma peşinde bunun için  bir sürü siyasi manevra yapıyor... hem 1942’deki  ‘’Trudy’’ hemde 1952’deki  ‘’Claire’’ çok ilginç karakterler... hani uzun uzun irdeleyebileceğiniz türden... bu çerçeve içinde bakıldığında kitap çok iyiydi... ama yazarın anlatımını ve dilini sevmedim... konuyu zenginleştirecek yerde boğuyordu... öyle ki zaman zaman bayağı sıkıcı oldu... oysa büyülü bir roman olması için her şey çok müsaitti... romanı bitirdiğimde keşke bunu başka biri yazsaymış diye düşündüm... ki yazarın kendisi de Avrasyalı (sanırım) Hong Kong’da doğmuş ve halen orada yaşıyor... bu konu daha iyi bir kurguyu hak ediyordu diye düşünüyorum....

Yazar : Janice Y. K. Lee
Çevirmen: Canan Sakarya
Sayfa Sayısı : 320
Basım Yılı : 2012
Yayınevi : Artemis

Bazen, aşkın bitişi sadece bir başlangıçtır...

1942 yılında, Will Truesdale adlı İngiliz, Hong Kong’a geldi ve kendini, Avrasya sosyetesinden güzeller güzeli Trudy Liang’la tutkulu bir aşkın içinde buldu. Ancak kısa süre sonra aşkları, ülkenin Japon işgaliyle sarsılmasıyla altüst oldu. İşgalin hem iki aşık hem de içinde yaşadıkları kırılgan toplum için korkunç sonuçları olacaktı. Savaşın en karanlık günlerinde, herkes en yakınlarına dahi, ihanet edecekti.

On yıl sonra, Claire Pendleton, Hong Kong’a geldi ve varlıklı Chen ailesinin kızlarına piyano dersi vermeye başladı. Koloninin renkli sosyal hayatı, yeni evli bir İngiliz olan Claire’in başını döndürmüştü. Claire çok geçmeden yeni bir ilişkiye başladı. Ancak sevgilisinin esrarengiz davranışlarının ardında korkunç bir geçmiş yattığını keşfedecekti.

Bu muhteşem romanın iç içe geçen hikayeleri, imkansız seçimlerle dolu inanılmaz hayatları, aşk ve güveni, cesaret ve hayatta kalma güdüsünü, şimdiyi ve her şeyin ötesinde, geçmişi anlatıyor...

Az rastlanan, müthiş bir hikaye. Harika bir romanın yapması gerekeni yapıyor. Sizi bulunduğunuz yerden ve zamandan alıp varlığını içinizde hissedeceğiniz bambaşka bir dünyaya götürüyor.
Elizabeth Gilbert

Savaş zamanında aşkın ve hayatta kalmanın zorluklarını ve bu süreçte yapılan seçimlerin sonuçlarını anlatan, nefis bir roman.
Publishers Weekly

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEFAN ZWEIG - İNSANLIĞIN YILDIZININ PARLADIĞI ANLAR

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER