STEFAN ZWEIG - MACELLAN

BİR İNSAN BİR YAŞAM
                              
Stefan Zweig’den yine muhteşem bir biyografi, sizde benim gibi kaşiflere meraklı iseniz okuyun mutlaka...

Bu acılı günlerde daha fazla yazmak içimden gelmiyor... Dilerim gencecik insanların ölümüne sebep olan HERKES cezasını bulur ve bir an önce bu cehennemden çıkarız...

Yazar:  Stefan Zweig
Çevirmen : Zehra Aksu Yılmazer
Sayfa Sayısı : 312
Basım Yılı : 2013 (2. Baskı)
Yayınevi : Can

Çevresini dolaşarak dünyanın yuvarlak olduğunu kesin olarak kanıtlayan Portekizli denizcinin biyografisi, Yeniçağ'ın bu en önemli kâşifini kararlı, cesur, mağrur bir kişilik olarak tanımlıyor. Tarihte iz bırakmış kişilerin yaşamöykülerini kendine özgü bir üslupla kaleme alan Zweig, Macellan'da, dünyanın pek çok coğrafi bölgesine bugün bildiğimiz adlarını veren Portekizli kâşifin, her biri apayrı bir macera olan keşiflerini kişiliğiyle bütünleştirerek anlatıyor.
Colombus'un başarısı Avrupa'da müthiş bir şaşkınlık yaratır. Bir süre sonra da yaşlı dünyamızın daha önce hiç tanık olmadığı bir macera ve keşif heyecanı patlak verir: Tek bir cesur insanın başarısından, tüm bir kuşağa yetecek şevk ve cesaret doğar, bu daima böyledir. Avrupa'da sınıfından ve konumundan hoşnut olmayan, haksızlığa uğradığını düşünen ve beklemek için fazla sabırsız olan herkes, küçük oğullar, işsiz subaylar, büyük efendilerin piçleri, kanun tarafından aranan karanlık tipler, hepsi de Yenidünya'ya gitmek ister.

Yorumlar

 1. Stefan Z. biyografi ve otobiyografide de çok iyi deniliyor. ben henüz bu iki türden eserini okumadım ama en kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Bu kitabını, Üç Büyük Usta ve Balzac'
  ı nı daha geçen ay almıştım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biyografide çok iyi hakikaten, ben aslında bu türü pek sevmiyorum ama Zweig olursa zevkle okuyorum. Üç Büyük Usta'yı birde otobiyografisini (Dünün Dünyası) ben de aldım... okuyalım güzel güzel, sevgiler :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAIN-FOURNIER - ADSIZ ÜLKE

STEFAN ZWEIG - İNSANLIĞIN YILDIZININ PARLADIĞI ANLAR

STEPHENIE MEYER - KİMYAGER